Lymphatic (plasma) system

Organs, tissues: bone marrow, plasma, lymph, tonsils, adenoids, Peyer's patches, thymus, spleen, lymph nodes, lymphatic vessels, appendix

Description

Systém lymfatických ciev zhromažďuje žltastú tekutinu s podobným zložením ako krvná plazma vytekajúcu z krvných ciev a privádza ju späť do krvi. Každý deň pretečie našimi tepnami a menšími krvnými cievami asi 20 litrov plazmy. Po odovzdaní živín do buniek a tkanív prijme od buniek odpadové produkty. Približne sedemnásť litrov sa vráti späť do krvného obehu. Zvyšné tri litre presakujú cez kapiláry do tkanív nášho tela. Lymfatický systém túto tekutinu – teraz nazývanú lymfa, zhromažďuje z tkanív v tele a posúva ju ďalej, až kým sa nevráti do krvného obehu.

 

Lymfatický systém súčasťou imunitného systému (lymfocity). Udržiava hladinu tekutín v organizme:  Lymfatický systém zhromažďuje prebytočnú tekutinu, ktorá odteká z buniek a tkanív v celom tele, a vracia ju do krvného obehu. Absorbuje tuky z tráviaceho traktu: Lymfa zahŕňa aj tekutiny z čriev, ktoré obsahujú tuky a bielkoviny, a transportuje ich späť do krvného obehu. Chráni telo pred útočníkmi zvonku: Lymfatický systém je súčasťou imunitného systému. Produkuje a uvoľňuje lymfocyty (biele krvinky) a ďalšie imunitné bunky. Tie monitorujú a následne ničia baktérie, vírusy, parazity a huby, ktoré do tela vniknú. Rozloha lymfatického systému je 2x väčšia ako cievneho.

Lymfa prenáša bielkoviny, minerály, tuky, živiny, odstraňuje poškodené bunky, rakovinové bunky baktérie, vírusy a podobne, transportuje biele krvinky (lymfocyty) bojujúce proti infekcii.

Lymfatické uzliny sú žľazy v tvare fazule, ktoré monitorujú a čistia lymfu, ktorá sa cez ne filtruje. Zachytia poškodené a rakovinové bunky z lymfy, produkujú a ukladajú lymfocyty a iné bunky imunitného systému, ktoré ničia baktérie a iné škodlivé látky.

Asi 600 lymfatických uzlín je navzájom poprepájaných lymfatickými cievami.

Lymfatické cievy sú sieťou kapilár a väčších ciev umiestnených. Transportujú lymfu z tkanív smerom k väčším cievam nazývaným zberné kanály. Fungujú podobne ako žily: pracujú pod veľmi nízkym tlakom a majú v sebe sériu ventilov, ktoré udržujú tekutinu v pohybe správnym smerom.

Zberné kanály sa spájajú so žilou pod kľúčnou kosťou, ktorá vracia lymfu do krvného obehu. Návrat lymfy do krvného obehu pomáha udržiavať normálny objem krvi a krvný tlak. Zabraňuje tiež nadmernému hromadeniu tekutiny okolo tkanív (edém).

Slezina je najväčší orgán lymfatického systému sa nachádza na ľavej strane pod rebrami, ktorý filtruje krv, je cintorínom červených krviniek, tvorí biele krvinky, ktoré bojujú s infekciami a chorobami.

Týmus(detská žľaza) sa nachádza v hornej časti hrudníka pod hrudnou kosťou a produkuje T-lymfocyty.

Mandle a adenoidy zachytávajú patogény z jedla a zo vzduchu. Sú prvou líniou obrany organizmu proti vírusom, baktériám a ďalším cudzorodým látkam.

Kostná dreň je mäkké, hubovité tkanivo kostí. V kostnej dreni sa tvoria biele krvinky, červené krvinky a krvné doštičky.

Peyerove pláty sú malé zhluky lymfatického tkaniva v sliznici, ktorá lemuje tenké črevo. Rozoznávajú a ničia škodlivé baktérie v črevách.

Slepé črevo obsahuje takzvané lymfoidné tkanivo, ktoré dokáže zničiť baktérie skôr, ako porušia stenu čreva. Je to archív imunitného systému a hrá úlohu pri usídlení dobrých baktérií v črevách.

Physical

This content is available only to subscribed members.

Mental

This content is available only to subscribed members.

Psychological

This content is available only to subscribed members.

Recommended oils

This content is available only to subscribed members.

Other doTerra Products

This content is available only to subscribed members.

Recommended procedures

This content is available only to subscribed members.

Types of ailments

Príčiny ochorenia: najprv prichádza choroba, potom sa pripoja baktérie a vírusy. Sú  to polymorfné organizmy, ktoré sú ovplyvnené prostredím. Ak sa zmení kyslosť prostredia, napadnutie patogénmi- pomáhajú telo ozdraviť, alebo zlikvidovať – je to ozdravný alebo likvidačný proces. Mikrób sám o sebe nemôže nič, dôležité je prostredie v ktorom sa vyvíja.

  • Lymfadenopatia – Zdurené lymfatické uzliny, opuch
  • Lymfedém – Opuchnuté končatiny
  • Lymfóm – rakovina lymfatického systému
  • Malígne lymfómy (Hodgkinova choroba)
  • Lymfangitída – zápal lymfatických ciev.
  • Lymfangióm – vrodená malformácia lymfatického systému.
  • Črevná lymfangiektázia – stav, pri ktorom strata lymfatického tkaniva v tenkom čreve vedie k strate bielkovín, gamaglobulínov, albumínu a lymfocytov.
  • Lymfocytóza – v tele je väčšie množstvo lymfocytov, ako je bežné.
  • Lymfatická filarióza – infekcia vyvolaná parazitom, ktorý vyvoláva nesprávne fungovanie lymfatického systému.
  • Castlemanova choroba – zahŕňa nadmerný rast buniek v lymfatickom systéme tela.
  • Lymfangioleiomyomatóza – zriedkavé ochorenie pľúc, pri ktorom abnormálne svalové bunky začínajú nekontrolovane rásť v pľúcach, v lymfatických uzlinách a v obličkách.
  • Autoimunitný lymfoproliferatívny syndróm – ďalšie zriedkavé ochorenie, pri ktorom je vysoký počet lymfocytov v lymfatických uzlinách, pečeni a slezine, má genetický základ.
  • Mezenteriálna lymfadenitída – zápal lymfatických uzlín v bruchu.
  • Tonzilitída – zápal a infekcia mandlí.
  • Zahlienené dutiny
  • Pokožka citlivá na dotyk – jamkový edém (zatlač prst a značka ostáva dlhšie)
  • Adenitida – akútny alebo chronický zápal lymfatických žliaz či uzlín.
  • Zväčšenie, stvrdnutie a natrhnutie sleziny
  • Nakazenie vírusom HIV, AIDS
  • Stučnenie týmusu

Pin It on Pinterest